HAKKIMIZDA

MERHABALAR,

MERHABALAR, YAŞANMIŞ BİR HİKÂYEMİZ VAR SİZİN İÇİN

Blue-Separator-Line-Image


Her kuşak biraz farklıdır ancak yeni nesil öğrenciler karakter olarak çok farklı, ÖSYM’nin soru tarzı farklılaştı, MEB’in öğretim programları yenilendi. Öyleyse yenilikleri ve değişimi çok seven, yeni kuşak öğrencilerin beklentilerine karşılık veren yeni tarz bir yayınevinin de tam zamanı dedik. Ve postmodern bir vizyonla ve eğitim yayıncılığına adanmış kurucu üçlünün sinerjisiyle birlikte Uzman Yayınları olarak sahne aldık.

Uzman Yayınları’nın kuruluşu yeni ama öyküsü eski: Yaklaşık 20 yıldır lise destek ve üniversiteye hazırlık yayınları alanında genel yayın yönetmeni olarak görev yapmaktayım. Daha önce akademik yönetmenliğini yaptığım yayınlar, Türkiye’nin dört bir tarafında yüzlerce eğitim kurumu ve yüz binlerce öğrenci tarafından kullanıldı. Bu yayınları kullanan yüzü aşkın eğitim kurumunda öğretmen ve öğrencilere seminerler verdim, yayınlarla ilgili geri bildirimler aldım. Bu süreçte akademik literatürden ve bilimsel belgesellerden de yayıncılık adına çok şey öğrendim. Ama en fazla da alanında Türkiye’nin en iyileri arasında yer alan, birlikte çalıştığım 250’yi aşkın yazarımızla yaptığımız beyin fırtınalarından ve öğrenci koçluğunu yaptığım dört oğlumu üniversiteye hazırlama macerasından öğrendim. Dördünün arasında Türkiye birincisi olan da vardı, Türkiye üçüncüsü olan da orta düzey olan da vardı, zayıf olan da. Böylece her düzey öğrenciden birer öğrenciye koçluk yaparken sorunları neler, ihtiyaçları neler, istekleri neler; bunları bir de yaşayarak öğrendim.

Bütün bu birikimleri ve deneyimlerimi kurucu ortağı olduğum Uzman Yayınları için hayalimdeki projelerle birleştirerek PLANET başlığı altında sistemleştirdim. PLANET, holistik/bütüncül bir sistem olarak tasarladık; üniversite adaylarına çok yönlü ve çok boyutlu olarak destek vermeyi amaçlıyoruz.

Ali Rıza Bayzan
Akademik Yönetmen & Kurucu Ortak